Aktualności

Moik w skansenie - sobota 30.04.2016r.

Początek wiosny to okazja do przypomnienia zapomnianego niemal całkowicie na śląskich wsiach zwyczaju - stawiania moika.

Moik to gałęzie drzewa iglastego ozdobione wstążkami. Dodawano do nich kwiaty. Często dziewczęta z tak przystrojonymi moikami chodziły po wsiach. Na Ziemi Pszczyńskiej wyglądało to jednak inaczej - to chłopcy dzierżyli moiki. Tak przystrojony zawisał potem na domach dziewczyn, które były miłe i lubiane. Moik układany był na kiju, a czasem palu, a im był on dłuższy, tym dziewczyna była uważana za piękniejszą. Dla dziewcząt moik zawieszony przy domu był znakiem, że jeszcze w tym roku wyjdą za mąż.

– Dziewczętom szkaradnym i niemiłym, które nosiły się dumnie i nie patrzyły na chłopców odpłacano dziadami. Była to drewniana kukła, którą wieszano wysoko na stodole. Tak wysoko, by ojciec nielubianej dziewczyny nie mógł jej zdjąć – komentuje Aleksander Spyra.

Kukłą dziada dokuczano dziewczętom. A najczęściej były one rzucane na stodoły, by nie budzić domowników. Ponadto dachy stodół nie były takie strome, jak w przypadku domostw.

- Zdarzyło się i tak, że cały wóz drabiniasty na stodołę wyciągali. A dziewczyna, gdy się budziła i widziała dziada na swoim domu, to wpadała momentalnie w płacz. Wiadomo, w dawnych czasach społeczeństwo wiejskie było bardziej hermetyczne. Sprawy obyczajowe dziewczyn były pilnowane nie tylko przez krewnych, ale i sąsiadów – dodaje Aleksander Spyra.

Dla przypomnienia tych zwyczajów w ostatnią sobotę miesiąca - 30 kwietnia w pszczyńskim skansenie wystąpią zespoły regionalne "Pszczyna" oraz "Beskyd" z czeskiego miasta Zubri. Pszczyński zespół zaprezentuje się w programie... "z moikiem i dziadem", a nasi sąsiedzi zza Olzy postawią kilkunastometrowego moja!

Program (po aktualizacji):

• 14.00 warsztaty rękodzieła dla dzieci, strojenie i stawianie moika

• 15.00 Zespół Regionalny "Pszczyna" z występem pt. "Moik na ziemi pszczyńskiej"

• 16.00 Valašský soubor písní a tanců Beskyd (zespół Beskyd z czeskiego miasta Zubri) z występem pt. "Stawianie moja"

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!

(pb/ pless.pl/ pszczynska.pl)

<< Wróć do poprzedniej strony