Orędownik nr 139 - Industriada 2015

   Tegoroczną edycję pszczyńskiej Industriady należy zaliczyć do bardzo udanych. Impreza odbyła się w tym roku przy pięknej słonecznej pogodzie. Odwiedzili nas mieszkańcy najdalszych zakątków naszego województwa - byli m.in. mieszkańcy Bielska-Białej, Częstochowy, Cieszyna, Blachowni, Piekar Śląskich, Bytomia, Katowic, Rybnika, Tychów oraz wielu innych miejscowości regionu. Cały dzień swoje wnętrza prezentowało Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie można było własnoręcznie wydrukować okolicznościowy druczek korzystając z XIX-wiecznej prasy typu "boston", zobaczyć pracę nieco młodszej maszyny typu "heidelberg" podczas tłoczenia tzw. "ślepego druku". Przed budynkiem muzeum usytuowane były stanowiska warsztatów druku prowadzone przez artystę plastyka Wojciecha Łukę, które tak jak w ub. roku cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem. Po południu zjeżdżali do nas uczestnicy zlotu rowerowego odbierając okolicznościową mapę zatytułowaną "Szlakiem Księcia Hochberga", która została przygotowana specjalnie na tegoroczną imprezę. O godzinie 18:00 nastąpił start do gry miejskiej „Pszczyna – miasto wielu zawodów”. W tym samym czasie w „Izbie u Telemanna”, na piętrze muzeum odbyła się uroczystość jubileuszu 30 rocznicy powstania Muzeum Prasy Śląskiej, podczas której Aleksander Spyra opowiadał o najciekawszych wydarzeniach tamtych czasów. Jak wspominał nasz nestor samo otwarcie nastąpiło 15 lipca 1985 r. w 140 rocznicę wydania przez burmistrza Pszczyny, Cristiana Schemmla pierwszej polskiej gazety na Śląsku, czyli „Tygodnika Polskiego poświęconego Włościanom”.

Ten wieczór był szczególny jeszcze pod jednym względem - obchodom 30-lecia towarzyszyła promocja nowej książki pt. "Polskie kancjonały, modlitewniki i śpiewniki na Śląsku", autorstwa Jadwigi Badury, Natalii Ruman i Aleksandra Spyry. To interesująca pozycja, która przedstawia zarówno ewangelickie jak i katolickie śpiewniki i modlitewniki szeroko rozumianego Śląska. Autorką rozdziału „Ewangelickie kancjonały i modlitewniki w kontekście historycznym” jest dr Jadwiga Anna Badura. Ujęcie tematu w kontekście historycznym pokazuje jak ważny był udział ewangelików w wielobarwnym pod względem kulturowym Śląsku. Całość stanowi bardzo wartościowy materiał, zwłaszcza w obliczu "naszych czasów", kiedy tego typu pozycje ukazują sie niezwykle rzadko. Podczas uroczystości wystąpił zespół śpiewaczy Stejizbianki z Wisły.

Cała impreza zakończyła się późnym wieczorem, tuż po rozdaniu atrakcyjnych nagród, które zostały rozlosowane wśród uczestników gry miejskiej. Nagrodą specjalną za najlepiej wykonane zadania była najnowsza edycja dwutomowej monografii naszego miasta wydanej w ub. roku.

Z okazji tegorocznej Industriady ukazał się 139 numer specjalny „Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego”, który udostępniamy do pobrania poniżej w wersji elektronicznej. W numerze galeria zdjęć odnowionych na jubileusz 30-lecia wnętrz Muzeum Prasy Śląskiej autorstwa Jacka Jarczoka, a także wspomnienie wydarzeń "triady kultury", czyli obchodów 55-lecia Zespołu Regionalnego "Pszczyna", tegoroczej edycji Nocy Muzeów oraz XXXIX Spotkań Pod Brzymem, które odbyły się się w trzech kolejnych dniach od 15 do 17 maja br. Polecamy również ciekawy artykuł poświęcony Karolowi Miarce. Zapraszamy do lektury!
 

(pb)

<< Wróć do poprzedniej strony