100-lecie włączenia Pszczyny do Polski

W niedzielę 3 lipca w pszczyńskim parku odbyła sie gala wręczenia Gwiazdy Górnośląskiej - zreplikowanego odznaczenia śląskiego, ustanowionego w 1925 roku jako odznaczenie wojskowe dla Powstańców Śląskich.

Była ku temu szczególna okazja jako, że obchodzimy w tym roku 100-lecie włączenia Pszczyny do Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenia wręczał Burmistrz Pszczyny pan Dariusz Skrobol, który wyróżnił osoby oraz organizacje szczególnie zasłużone w przygotowaniach do obchodów rocznicowych Powstań Śląskich 1919-1920-1921 oraz jubileuszu włączenia Pszczyny i ziemi pszczyńskiej do Polski. Wśród wyróżnionych było także Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, które reprezentował Grzegorz Cempura - Prezes Zarządu TMZP.

Uroczystość była poprzedzona występami artystów prezentyjącymi pieśni patriotyczne o szczególnym śląskim charakterze. Na scenie pojawił się także Zespół Regionalny "Pszczyna" z pieśnią powstańczą "Znam ja jeden śliczny zamek". Z okazji jubileuszu na rynku została wybudowana replika symbolicznej bramy triumfalnej z 1922 roku powstałej w tamtych czasach na cześć Wojska Polskiego przejmującego miasto od Rządzącej i Plebiscytowej Komisji Międzysojuszniczej Górnego Śląska.

Pszczyna w ostatnich dniach wzbogaciła się o tablice upamiętniające ten szczególny jubileusz. Jedna z nich ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego umieszczona została na ścianie ratusza. Druga z kolei ufundowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę została umieszczona w sieni XVIII-wiecznej kamienicy zajmowanej obecnie przez Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego.

Historycznie uroczystości przejęcia pięciu stref obszaru plebiscytowego zakończyły się 16 lipca 1922 roku podpisaniem w Katowicach aktu zjednoczenia Górnego Śląska z Polską.

(pb)

<< Wróć do poprzedniej strony