"Christus natus est nobis, venite adoremus."
Chrystus się nam narodził, pójdźmy, pokłońmy się.

To są pierwsze słowa (invitatorium) jutrzni, śpiewanej zwykle o północy i rozpoczynającej tzw. pasterkę. Jutrznia głosi nam w trzech nokturnach, jak z niebios przychodzi Dzieciątko, Odkupiciel, przychodzi w chwale, jako słońce, jako oblubieniec pełen łask i miłosierdzia. [...]


Tak w grudniu 1932 roku na stronie 4 w artykule "Boże Narodzenie w czasach obecnych" opisywał to wyjątkowe dla chrześcijan święto "Gość Niedzielny".

Otwórz dokument (pdf)

Świadomi ogromnej mocy tego wydarzenia składamy wszystkim życzenia przyjęcia wszelkich łask płynących z nowonarodzonego Chrystusa. Śpiewajmy wszyscy
"Gloria in excelsis"! Niechaj nasze świętowanie, a szczególnie Wigilia będzie miała cechę rodzinną, domową i serdeczną, odznaczającą się otwartością,
towarzyskością i gościnnością.

Członkowie TMZP oraz pracownicy Muzeum Prasy Śląskiej


 Furrorę robi tegoroczna edycja kalendarza na 2014 rok wydanego przez TMZP.
Kalendarz prezentujący poszczególne elementy pszczyńskiego stroju regionalnego został wydrukowany jedynie w 100 egzemplarzach. Jego pomysłodawcą jest obecny prezes TMZP - Grzegorz Cempura. Każdy egzemplarz został wyceniony na 100 zł, a dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Zespołu Regionalnego "Pszczyna".O kalendarzu pisały już chyba wszystkie lokalne gazety, mówiło radio, a także został pokazany w ogólnopolskich kanałach telewizyjnych. Dziewczyny prezentujące nasze stroje pokazały swój wdzięk, profesjonalizm i kunszt ku uciesze kupujących.

Pozostało zaledwie 30 sztuk tego wyjątkowego wydawnictwa.
Chętnych do jego zakupu odsyłam do naszego biura lub bezpośrednio do wydawcy:
Grzegorz Cempura tel. 668 014 334.
 W środę 18 grudnia mieliśmy okazję złożyć sobie życzenia w gronie członków Zespołu Regionalnego "Pszczyna". To tradycyjne spotkanie zawsze odbywa się w rodzinnej atmosferze zbliżonej do tej znanej nam z domu, kiedy przy wigilijnym stole łamiemy się opłatkiem...
Tym samym podsumowalśimy kolejny rok działalności naszego zespołu - to już 53 lata!
 Przed tygodniem zmarł nasz przyjaciel Henryk Kolorz z Łąki. Dla wielu był znany jako muzyk grający na trąbce. W kapeli Zespołu Regionalnego "Pszczyna" grał wiele lat, występując wraz z zespołem na niezliczonej ilości folklorystycznych festiwali w Polsce oraz poza jej granicami. Wielokrotnie udowadniał posiadany talent poprzez swoją muzyczną żywiołowość.

Zawsze życzliwy i aktywny, uśmiechnięty i pełen humoru. Swoją radością i serdecznością zarażał wszystkich wokół, a swoim doświadczeniem i mądrością życiową chętnie dzielił się z innymi.
Do niedawna z ogromnym podziwem obserwowaliśmy jego codzienne przejazdy rowerowe z rodzinnej Łąki do Pszczyny. W listopadzie ukończył 90 lat.

Pogrzeb odbył się we wtorek 3 grudnia br. w Łące. Został pochowany na przykościelnym cmentarzu tuż obok drewnianego kościółka pw. Św. Mikołaja. Żegnano go z zaszczytami godnymi największych.

"Hajna" spoczywej w pokoju!


 XV Andrzejkowa Biesiada Zespołów Folklorystycznych Gminy Pszczyna

Impreza odbyła się w czwartek 28 listopada, a organizatorem było Pszczyńskie Centrum Kultury.
Zebranych gości przywitali Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, Wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok oraz Dyrektor PCKul Michał Czernek.

Zabawę dla ponad 200 osób zorganizowano w sali balowej
"Dworku Pod Jemiołą" w Ćwiklicach. Na tej dorocznej gali zostały zaprezentowane wszystkie zespoły naszego regionu działające pod patronatem PCKul.

Jak przystało na prawdziwą biesiadę była wspaniała atmosfera, tańce,
nie tylko ludowe, oraz doskonałe jedzenie. Każdy zespół otrzymał od Burmistrza Dariusza Skrobola podziękowanie za swoją działalność, a uczestnicy biesiady otrzymali
pamiątkowe kalendarze zawierające zdjęcia zespołów.

Wejście do galerii
 


Z okazji jubileuszu 75 urodzin kustosza naszego muzeum, nestora - Aleksandra Spyry, wieloletniego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, założyciela Zespołu Regionalnego "Pszczyna", a także twórcę pszczyńskiego skansenu i Muzeum Prasy Śląskiej oraz autora niezliczonych inicjatyw poświęconych Pszczynie oraz najbliższej okolicy - życzymy dużo zdrowia, wytrwałości i cierpliwości

- pracownicy muzeum oraz członkowie TMZP

Zachęcamy do zapoznania się z dodatkiem do najnowszego numeru
Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego przybliżającego działalność wydawniczą Leszka Spyry oraz jego sylwetkę.
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 131 - ZADUSZKI 2013

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależniony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)

Dodatek specjalny z okazji 75-lecia urodzin Aleksandra Spyry:

Otwórz dokument (pdf)
 Muzeum Prasy Śląskiej skatalogowało zasoby swojego archiwum.
Zestawienie posiadanych materiałów dostępne jest teraz w wersji elektronicznej w postaci plików *.pdf na stronie www.muzeumprasy.pl w zakładce "Wydawnictwa i biblioteka"
oraz bezpośrednio poniżej.

Otwórz dokument #1 (pdf) Otwórz dokument #2 (pdf)
 W piątek 27 września br. odbyło się podsumowanie tegorocznej XXXVII edycji przeglądu zespołów folklorystycznych ziemi pszczyńskiej organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej jako "Spotkania Pod Brzymem".

Pierwsza cześć spotkania poświecona była na prezentację zatytułowaną "W jakli, kiecce, sztofce – Pszczyński strój ludowy na przestrzeni ostatnich 100 lat", przygotowaną przez Agnieszkę Szymulę z Muzeum Miejskiego w Tychach. Prezentacja w naturalny sposób korespondowała z podsumowaniem popularnego w Pszczynie "Brzyma". Na spotkaniu dyskutowano również o formule tej regionalnej imprezy w jej następnych odsłonach.

Spotkanie było także okazją żeby zaprezentować najnowszą książkę wydaną przez TMZP z okazji tegorocznych Spotkań Pod Brzymem. Autorem publikacji zatytułowanej "Jan Kupiec jako folklorysta" jest Aleksander Spyra. Do książki dołączono płytę CD zatytułowaną "Śladami Jana Kupca" z archaicznymi pieśniami ziemi pszczyńskiej wykonanymi przez Zespół Regionalny "Pszczyna", nagranymi wiosną br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach.

Książka do nabycia w Muzeum Prasy Śląskiej.
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 130 - PODZIMIEC 2013

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależniony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 Dożynki Gminno-Powiatowe "PAWŁOWICE 2013"

W niedzielę 8 września w Pawłowicach tłumnie zebrani rolnicy oraz samorządy terytorialne i instytucje współpracujące z rolnikami podziękowali za zebrane tegoroczne plony. Organizatorami dożynek gminno-powiatowych byli: wójt gminy Pawłowice Damian Galusek i starosta pszczyński Paweł Sadza. Starostami dożynek gminno-powiatowych byli Teresa Stachurska i Jan Nowok.Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach. Następnie dożynkowy barwny korowód przemaszerował na rynek obok Urzędu Gminy, gdzie rozpoczęły się dalsze obchody. W korowodzie wzięli udział rolnicy, którzy zaprezentowali swoje ciągniki i maszyny rolnicze, pszczelarze, hodowcy ryb, strażacy, pawłowickie firmy, szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne, organizacje pozarządowe oraz kluby sportowe. Starosta Pszczyński i Wójt Gminy Pawłowice przywitali wszystkich zebranych oraz odebrali z rąk starostów dożynkowych chleby - symbol udanych zbiorów.

Artystyczną ozdobą uroczystości były m.in. występy Zespołu Regionalnego "Pszczyna", który zaprezentował program "Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej".

Wejście do galerii

 "To są marzenia, to są plany" - po premierze

W sobotę 7 września 2013r. w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, podczas X jubileuszowej edycji Żubrowiska, odbył się premierowy pokaz wideoklipu o powiecie pszczyńskim "To są marzenia! To są plany!"

Obraz ukazuje odbiorcy to, co w naszym powiecie jest najpiękniejsze, najcenniejsze, warte zobaczenia. Pokazuje przede wszystkim ludzi, dzięki którym na ziemi pszczyńskiej dzieje się coś ciekawego, coś czym możemy się pochwalić, coś co sprawia, że powiat pszczyński zapada w pamięci odwiedzających. Najważniejszym elementem klipu są mieszkańcy, ich codzienność, pasje. Bo to nasza lokalna społeczność kreuje wizerunek powiatu pszczyńskiego.

Film jest wyjątkowy, a w jego realizację zaangażowanych było wiele osób... w tym również członkowie Zespołu Regionalnego "Pszczyna". Podziękowania za udział w tym projekcie złożył na ręce kierowniczki zespołu Jolanty Cempura pan Starosta Paweł Sadza.Miło nam, że wzięliśmy udział w tym ciekawym przedsięwzięciu. Liczymy, że promocja powiatu, przyczyni się do poznania wszelkich walorów bardzo bogatej w tradycje ziemi pszczyńskiej.
 Zespół Regionalny "Pszczyna" zyskał w swoim składzie kolejną małżeńską parę. W sobotę 31 sierpnia br. małżeństwo zawarła nasza zespołowa para taneczna Justyna Kitel oraz Irek Spyra. Winszujemy młodej parze i życzymy wszystkiego najlepszego na obranej drodze życia.
Mimo istniejącej w zespole tradycji zakazującej tańczenia w parze z własnym małżonkiem, wszystko wskazuje na to że zakaz ten Justynie i Irkowi udało się oficjalnie obejść.
Gratulujemy przebiegłości… ;)

Uroczystość zaślubin odbyła się w obecności całego Zespołu Regionalnego "Pszczyna", który wystąpił dla weselników ubranych również w stroje regionalne... nie tylko naszego regionu.
 Za nami DNI PSZCZYNY, które przypadły w tym roku na 24 i 25 sierpnia. Pszczyniacy i przybyli goście bawili się na starówce oraz w przypałacowym parku. Jedna ze scen usytuowana była na rynku, gdzie miały miejsce występy lokalnych artystów. W niedzielne popołudnie zaprezentował się licznie zgromadzonej publiczności Zespół Regionalny "Pszczyna", tym razem w programie góralskim ze skocznymi tańcami w strojach górali Beskidu Śląskiego.


fot. Andrzej Grynpeter

Na rynku odbywał się także VI Festiwal Pszczyńskich Maszketów "Chochla 2013",
a w zagrodzie żubrów odbył się Koncert Finałowy Konkursu Sygnalistów Myśliwskich
"O Róg Księcia Pszczyńskiego".
 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "Gorolski Święto" 2-4 VIII 2013 r.

Zespół Regionalny "Pszczyna" zaprezentował się podczas tegorocznego
66. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie w Republice Czeskiej.

To jedna z największych imprez prezentująca kulturę ludową w Europie.
Organizowana jest przez Polaków zamieszkujących Zaolzie zrzeszonych w Polskim Związku Kulturalno Oświatowym. Jobłonkowski "Gorol" od kilku lat zaliczany jest do głównych wydarzeń Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

W tegorocznej imprezie trwającej trzy dni wzięły udział zespoły i kapele ludowe z Czech, Moraw, Słowacji, Polski, Czarnogóry, Rumunii, Serbii oraz z Brazylii. Folklor oraz tradycje ziemi pszczyńskiej prezentował oprócz naszego zespołu także Zespół Śpiewaczy "Radostowianki".

W tym roku "Gorolski Święto" miało bardzo mocny pszczyński akcent. Zapraszamy do fotogalerii.

Wejście do galerii

Jedną z imprez towarzyszących było seminarium etnograficzne poświęcone
tradycyjnej kulturze ludowej ziemi pszczyńskiej. Wykład na temat kultury regionu pszczyńskiego wygłosił wicewojewoda śląski, Piotr Spyra, dr Halina Nocoń mówiła o edukacji regionalnej na ziemi pszczyńskiej, natomiast Agnieszka Szymula z Muzeum Miejskiego w Tychach opowiadała o pszczyńskim stroju ludowym.

W piątek na scenie w godzinnym programie "Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej"
oraz w skocznych tańcach górali cieszyńskich zaprezentował się Zespół Regionalny "Pszczyna".
W sobotę wystąpiły "Radostowianki", a przez całą imprezę w specjalnych stoiskach zorganizowanych przez powiat pszczyński, gminę Pszczyna oraz Muzeum Prasy Śląskiej promowano walory naszego regionu.

Muzeum Prasy Śląskiej zaprezentowało jeden ze swoich "czynnych" eksponatów, XIX-wieczną prasę ręczną pochodzącą z warsztatu Emila Kahlego. Na stoisku nie tylko można było wydrukować pamiątkowy druczek, ale także ozdobić rękę pszczyńskimi "kwiotkami" czy skosztować pszczyńskich "maszketów".

Każdy mógł skosztować tradycyjnych regionalnych dań, które serwowała "Planeta Smaku" oraz kołoczy, którymi częstowała Piekarnia-Ciastkarnia Kondzielnik z Jankowic.

Wizyta w Jabłonkowie była okazją do zaprezentowania przez Wydział Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego przygotowanej publikacji "Powiat Pszczyński na talerzu", stanowiącej zbiór najciekawszych starannie dobranych potraw kuchni ziemi pszczyńskiej. Opracowanie to zawiera przepisy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które od pokoleń są wykorzystywane przez mieszkańców ceniących sobie dobrą tradycyjną kuchnię, jak również wciąż poszukujących smacznych i oryginalnych rozwiązań.

W niedzielę zespoły wspólnie modliły się podczas ekumenicznej Mszy Św.
w parafialnym kościele Bożego Ciała, gdzie wierni wysłuchali wzruszającego kazania o mocnym wydźwięku patriotycznym, wygłoszonego przez polskiego pastora kościoła ewangelicko-augsburskiego działającego na Zaolziu. Tuż potem wszyscy uczestnicy "Gorola" wzięli udział w barwnym korowodzie maszerując z jabłonkowskiego rynku do Lasku Miejskiego gdzie odbywała się prezentacja zespołów.Przypomnijmy, że powiat pszczyński otrzymał dofinansowanie na realizację projektu "Bogactwo tradycji wspólnym dziedzictwem kulturowym" w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy, dzięki czemu możliwy był wyjazd i promocja ziemi pszczyńskiej w Jabłonkowie.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013
 W ramach projektu Powiat Pszczyński, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Gmina Pszczyna uczestniczyć będą w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Gorolski Święto" w czeskim Jabłonkowie w dniach 02-04.08.2013r. Partnerem projektu oraz głównym organizatorem wydarzenia jest Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Jabłonkowie.

Podczas imprezy atrakcje, walory i bogactwo kulturowe naszego powiatu zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. Natomiast folklor i tradycje Ziemi Pszczyńskiej przedstawi Zespół Regionalny "Pszczyna" oraz Regionalny Zespół Śpiewaczy "Radostowianki".Ponadto w ramach "Gorolskigo Święta" odbędzie się seminarium etnograficzne, prezentujące bogactwo tradycyjnej kultury ludowej naszego regionu, w którym wezmą udział przedstawiciele pszczyńskich mediów.
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 129 - LATO 2013

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależniony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 Już niebawem ukaże się kolejna płyta w dorobku Zespołu Regionalnego "Pszczyna".
W środę 19 czerwca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach dokonano nagrania wokalnej ścieżki dźwiękowej. Pod profesjonalnym okiem pana Tadeusza Brzany zarejestrowano takie perełki jak "Drzymie mi się drzymie", "Służył Jura u kocura" czy "Stoi topól u Dunaja". Cała płyta zawierać będzie dziesięć utworów spośród bogatego repertuaru zespołu. Nagrania dokonano z inicjatywy Aleksandra Spyry, który czuwał nad całością.

Wejście do galerii
 Zespół Regionalny "Pszczyna" nie próżnuje - w minioną niedzielę 9 czerwca
brał udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do wideoklipu reklamowego powiatu pszczyńskiego. Nagrania odbyły się w renomowanym studiu nagrań "MaQ records" w Wojkowicach.
Zaś w sobotę 15 czerwca zespół zaprezentował się w tańcach cieszyńskich
w kameralnym występie w Wiśle Wielkiej.
 Kolejna, 4-ta już, edycja INDUSTRIADY zakończyła się sukcesem. Piękna pogoda w sobotę 8 czerwca br. dopisała. Goście licznie przybywali do muzeum do późnych godzin wieczornych. Zwiedzający nasze muzeum w tym dniu mięli okazję zobaczyć uruchomioną specjalnie na ten dzień maszynę Heidelberg oraz wydrukować pamiątkowy druczek na ponad 150-letniej bostonce - prasie ręcznej.

Aleksander Spyra opowiedział jak powstała wydana właśnie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej książka pt. "Szlak polskiego słowa drukowanego na Śląsku". Prezentację książki w niezwykle subtelny sposób uzupełniał występ chóru "Con Fuoco". Każdy przybyły gość otrzymał egzemplarz promowanej książki.

Obok wielu gości nasze muzeum w dniu INDUSTRIADY odwiedzili również Poseł na Sejm RP Sławomir Kowalski oraz Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra.

Przez cały czas w jednej z sal można było oglądać film o szczególnych dla Śląska postaciach - Wojciechu Korfantym i Konstantym Wolnym. Wydarzeniem plenerowym była wystawa na rynku pszczyńskim, poświęcona gazetom Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności".

Gra Miejska "Pszczyńscy Latarnicy" uzupełniała całą imprezę i poprowadziła uczestników Industriady w zaułki starego miasta. Choć w grze brali udział przede wszystkim Pszczyniacy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca, to w najwyżej punktowanej grupie byli także mieszkańcy Bielska-Białej, Jastrzębia Zdroju oraz Tychów. Najlepszym wręczono atrakcyjne nagrody - w tym turystyczne... latarnie. Wszyscy uczestnicy gry wracali zadowoleni do domów, bowiem pozostali uczestnicy otrzymali nagrody dodatkowe - wartościowe albumy
oraz książki poświęcone Pszczynie.

Wejście do galerii

Dziękujemy wszystkim uczestnikom pszczyńskiej edycji
tegorocznej Industriady i zapraszamy za rok!

 Już w najbliższą sobotę 8 czerwca odbędzie się kolejna edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2013. Start w Pszczynie o godz. 15:00 na Rynku Starego Miasta, gdzie otwarta zostanie wystawa poświęcona prasie wydawanej przez "Solidarność". Wystawa na wolnym powietrzu potrwa do końca miesiąca. Program kolejnych wydarzeń tego industrialnego święta przedstawiamy poniżej.

 

 

15:00 - 22:00 "Solidarność" - wystawa
16:00 - 17:00 Prezentacja XIX-wiecznej, ręcznej prasy typu Boston
17:00 - 18:00 Prezentacja pracy maszyny drukarskiej Heidelberg
18:00 - 19:00 Prezentacja książki "Szlak polskiego słowa drukowanego na Śląsku" i koncert zespołu "Con Fuoco"
19:00 - 21:00 Gra miejska "Pszczyńscy Latarnicy" - szczegóły w regulaminie
20:00 - 22:00 Projekcja filmu o Wojciechu Korfantym i Konstantym Wolnym
 

 

 

Przez cały ten czas Muzeum Prasy Śląskiej będzie można zwiedzać za jedyną złotówkę.

Uwaga!!!

Zgodnie z regulaminem Gry Miejskiej "Pszczyńscy Latarnicy" już od poniedziałku
3 czerwca, można zgłosić swój udział w grze wysyłając maila ze swoimi danymi
na adres e-mail: industriada@muzeumprasy.pl
Na zwycięzców czekają cenne nagrody - sprzęt turystyczny o wartości 600 zł.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dobrą zabawą oraz poszerzeniem wiedzy na temat historii naszego miasta.
 W ramach tegorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2013 zapraszamy do uczestnictwa w grze miejskiej "Pszczyńscy Latarnicy". Uczestnikom gry proponujemy przechadzkę po starówce Pszczyny. Gracze będą się poruszać ścieżkami, które niegdyś dzień w dzień przemierzali miejscy latarnicy podczas obchodu ulicznych latarni. Gra pozwoli dowiedzieć się jak wiele interesujących obiektów mijali przedstawiciele tego zapomnianego dziś zawodu, i kogo na ulicach Pszczyny spotkać mogli sto lat temu. Część obiektów stanowiła dla latarników historyczną zagadką.

Kto dzisiaj wykaże się większą od nich wiedzą i opisze wszystkie obiekty przedstawione w grze?
Kogo spotkać mógł pszczyński latarnik na ulicach miasta?

Gra odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. w godzinach 19:00 - 21:00
Szczegóły w załączonym regulaminie.

Otwórz dokument (pdf)

Zapraszamy do wspólnej zabawy!


 NOWA STARA GILOTYNA

Kolejny eksponat z naszej kolekcji maszyn i urządzeń introligatorskich został odnowiony.
Tym razem blask został przywrócony blisko stuletniej gilotynie - obcinarce kątowej.
Urządzenie o nr seryjnym 112648 pochodzi z warsztatu Karla Krause z Lipska.
Stara gilotyna wygląda teraz jak nowa.Eksponat będzie można zobaczyć podczas zbliżającej się NOCY MUZEÓW
już w najbliższą sobotę 18 maja br.


 * NOC MUZEÓW *
przy świecach w Muzeum Prasy Śląskiej

W dniu 18 maja 2013 r. w godzinach od 20:00 do 1:00 czeka na turystów wiele niespodzianek:

* co 25 bilet wstępu będzie nagrodzony cennym albumem "Kronika Schaeffera"
* co pół godziny od 20:00 do 22:00 w "Izbie u Telemanna" odbędzie się prezentacja brzmienia zabytkowych instrumentów muzycznych
* na parterze wyświetlana będzie opera komiczna G. Ph. Telemanna, nadwornego muzyka książąt pszczyńskich "PIMPINIONE" w wykonaniu muzyków z Amsterdamu
* każdy zwiedzający osobiście wytłoczy sobie pamiątkowy druczek na ręcznej prasie typu „boston” z połowy XIX wieku.
 

Wstęp tylko 1 złoty.

Zapraszamy wszystkich!
Zapraszamy całe rodziny!

 XXXVII Spotkania pod Brzymem i II Festiwal Chleba.

Doroczny przegląd zespołów ludowych ziemi pszczyńskiej odbędzie się na rynku
w dniach 18 i 19 maja 2013r. Współorganizatorem obu imprez jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Już pierwszego dnia wystąpi zespół "Ćwiklice" oraz Zespół Regionalny "Pszczyna", a na zakończenie publiczość będzie miała okazję potańczyć do muzyki
granej na żywo przez kapelę "Pless Band" prowadzoną przez Tomasza Marca.
Szczegóły na plakatach.Na pszczyńskim rynku zaprezentują się także w tym czasie piekarze z naszego regionu. Będzie można nie tylko skosztować, ale także zakupić wypieki pszczyńskich rzemieślników.


 Sejmik w Jassach, czyli szlachecki spisek przeciwko Konstytucji 3 Maja

Jak polska szlachta przyjęła Konstytucję 3 Maja? Polecamy lekturę zapomnianego "Sejmiku w Jassach". Warto podkreślić, że to wspaniałe dzieło wyszło spod pióra człowieka stąd,
Jana Kupca z Łąki, sołectwa pszczyńskiego.

W roku 1904 ukazywał się w odcinkach na łamach pisma "Górnoślązak" pod redakcją Wojciecha Korfantego. Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej zebrało te odcinki i wydało w postaci książki na 170. rocznicę urodzin autora, która przypadła 15 kwietnia 2011 roku. Jest to opowieść o tajnym zebraniu polskiej magnaterii dla obalenia konstytucji
3 Maja, która była zamachem na wszechwładzę szlachty.

Cały artykuł autorstwa Jolanty Pierończyk ukazał się 3 maja 2013r. na stronach portalu:

pszczyna.naszemiasto.pl

Otwórz dokument (pdf)
 W dniach od 1 do 5 maja br. odbywał się XXV Festiwal Kwiatów i Sztuki, który od wielu lat stanowi największe wydarzenie odbywające się na Zamku Książ. Impreza cieszy się niegasnącym zainteresowaniem turystów, o czym najlepiej świadczy fakt, że do dawnej siedziby Hochbergów pod Wałbrzychem przyjeżdża wówczas ponad 100 wystawców i niezliczone rzesze zwiedzających, a bajeczny Zamek i jego dziedziniec toną w girlandach kwiatów.

Kronikarskim obowiązkiem jest wspomnieć, że podczas tegorocznej jubileuszowej imprezy odbywała się także promocja naszego miasta. Swoje stoisko miało Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, które promowało Muzeum Prasy Śląskiej. Jola i Grzegorz Cempurowie "obleczeni" w regionalne stroje pszczyńskie dodawali kolorytu naszemu stoisku.Stoisko na którym można było własnoręcznie odbić druk na XIX-wiecznej prasie
odwiedziło 39 tys. gości!!!

 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 128 - MOIK 2013

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależniony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 Pszczyna może pochwalić się odnowioną studnią znajdującą się na płycie rynku. W trosce nie tylko o bezpieczeństwo, ale także z dbałości o estetykę naszej starówki w kwietniu br. został odnowiony daszek nad dawną studnią. Jesteśmy wdzięczni osobom odpowiedzialnym za szybką reakcję na nasze sugestie. Dziękujemy Panie Burmistrzu!


 Ekspozycja "Izby u Telemanna" wzbogaciła się o nowy eksponat.
Jest nim blisko stuletnia cytra podarowana przez Państwa Ewę i Michała Becków z Pszczyny. Ten zapomniany już prawie dzisiaj instrument był niegdyś bardzo popularny także w naszych okolicach. Grywano na nim siadając przy stole zwłaszcza podczas rodzinnych uroczystości.Dziękujemy w imieniu swoim oraz odwiedzających nasze muzeum.
 WOJCIECH KORFANTY WYBITNY ŚLĄZAK I POLAK - 140 ROCZNICA URODZIN

Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i Polaka. Wojciech Korfanty był współtwórcą tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego - to fragment projektu uchwały, który w miniony wtorek posłowie sejmowej komisji kultury skierowali do dalszych prac.
20 kwietnia mija 140-rocznica jego urodzin.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronach Dziennika Zachodniego:

"Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i Polaka"

Wojciech Korfanty
20.04.1873 - 17.08.1939

Otwórz dokument (pdf)

Pszczyna doceniła tego wielkiego Ślązaka nazywając jego nazwiskiem jedną z głównych ulic w mieście. Postać Wojciecha Korfantego patronuje także naszemu Muzeum Prasy Śląskiej.
 RÓD KORFANTYCH ŻYJE!

W dniu 13 kwietnia br. złożył wizytę w Muzeum Prasy Śląskiej Michael Korfanty,
prawnuk wielkiego Ślązaka, patrona naszego muzeum, Wojciecha Korfantego.
Michael urodził się już w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako kierownik
pokładu samolotu w amerykańskich liniach lotniczych Delta Air Lines. Jednocześnie kupił mieszkanie w Katowicach przy alei... Korfantego.
 
Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Serdecznych spotkań w gronie
rodziny i przyjaciół
oraz wesołego Alleluja

życzy
Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej

 W dniach 22-24 marca odbywały się XIX Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego "GLOB 2013".Wspólne stoisko na targach miały miasta Pszczyna oraz Wałbrzych, które promowane były postacią księżnej Daisy. W ramach pszczyńskiego stoiska prezentowane było także Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego, jako jedyny obiekt Szlaku Zabytków Techniki na targach. Muzeum przyciągało do stoiska rzesze ciekawskich, którzy mogli
własnoręcznie wytłoczyć pamiątkowy druk na prasie pochodzącej z XIX wieku.

W ramach promocji miasta i regionu w sobotę 23 marca, tuż obok pszczyńskiego stoiska zaprezentował się w kilku krótkich występach Zespół Regionalny "Pszczyna". Żywiołowe tańce i skoczna muzyka za każdym razem były nagradzane spontanicznymi brawami
przez zatrzymujących się gości targów.

Na stoisku obecni byli także członkowie Pszczyńskiego Bractwa Kurkowego, którzy swoimi galowymi mundurami podkreślali wielowiekowy charakter naszego miasta
oraz jego bogate tradycje.

Wejście do galerii

Tłumy odwiedzających świadczą o ogromnym zainteresowaniu ludzi poszukujących sposobu na spędzenie wolnego czasu. Warto było się pokazać!
 PLESNA CIVITAS A.D. MMXIII

Dzięki wsparciu Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy,
po rocznej przerwie powróciły Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji.
To już piętnasta edycja tej imprezy.Wieczór pierwszy

W sobotę mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego wykładu prof. Dariusza Rotta z Uniwersytetu Śląskiego, który zaprezentował tomik z serii "Perły słowa polskiego na Ziemi Pszczyńskiej" zatytułowany "Instrukcje rajców miejskich Pszczyny z XVII wieku".

Książeczka stanowi wybór pisanych w języku polskim protokołów i instrukcji rady miejskiej w Pszczynie autorstwa siedemnastowiecznych pisarzy miejskich. Pozycja ta zawiera m.in. Instrukcję dla Inspektorów piwowarskich w Pszczynie z 1671 roku. Tomik ten wraz z pięcioma wcześniejszymi, publikowanymi przez TMZP od 2005 roku jest cennym zbiorem dokumentującym polszczyznę oraz życie społeczno-kulturalne naszego regionu.
To szósta i zarazem ostatnia pozycja z tej serii.

W sobotni wieczór wysłuchaliśmy także muzyki dawnej w transkrypcji na kwintet dęty. Kapela pod kierownictwem Klaudiusza Jani z Radzionkowa zaprezentowała utwory kompozytorów baroku i renesansu. Wyjątkowo brzmiały także kompozycje Chopina.

Muzyka przeplatana z mową w nastrojowych wnętrzach "Izby u Telemanna" utworzyła bardzo subtelną atmosferę, którą przeniosła zaproszonych gości do części nieoficjalnej.

Wejście do galerii

Wieczór drugi

...był równie wyjątkowy jak ten sobotni. Imponująca interpretacja tekstów staropolskich z XVII, XVIII i XIX wieku, pochodzących z pszczyńskiego archiwum, czytanych przez Andrzeja Warcabę - aktora Teatru Śląskiego. Reprint tekstów zaczerpnięty został z tomików wydawanych od roku 2005 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej w ramach serii "Perły Słowa Polskiego Na Ziemi Pszczyńskiej".

Uzupełnieniem do tekstów czytanych był wspaniały koncert tyskiego kompozytora i organisty Henryka Jana Botora. Na XVIII-wiecznym pozytywie zagrane były z mistrzowskim kunsztem utwory Georga Philippa Telemanna, Johanna Pachelbela, a także Jana Podbielskiego.
Wzruszająca była improwizacja wykonana przez Henryka Botora znanego pszczyniakom utworu
Aleksandra Spyry "Matko Boska Pszczyńska" - hymnu do Matki Boskiej Przedziwnej.

Na koniec wieczoru część nieoficjalna z degustacją wyrobów pszczyńskiego producenta wędlin - firmy "Alma" oraz kosztowaniem napojów z Pszczyńskiej Warzelni Piwa B. Becka, które zamykały ten uroczysty wieczór. Było to udane zwieńczenie imprezy w subtelny sposób korespondujące z czytanymi wcześniej instrukcjami rajców miejskich
dotyczącymi ważenia piwa w Pszczynie.

Było pięknie i ... smacznie ;)

Jesteśmy szczególnie wdzięczni Staroście Pszczyńskiemu Pawłowi Sadzy za wsparcie organizacji tegorocznej edycji dialogów. Bez jego pomocy ta wdzięczna i kameralna impreza nie miałaby miejsca.

Z nadzieją oczekujemy przyszłego roku kiedy być może po raz kolejny spotkamy się w okresie wielkanocnym na tym zacnym wydarzeniu.
 Jesteśmy winni jednej zaległej informacji. Otóż w ub. piątek 15 marca w Izbie u Telemana miało miejsce spotkanie członków Rady Programowej naszego muzeum. Doroczne spotkanie odbyło się w towarzystwie prof. Juliusza Gembalskiego, prof. Dariusz Rotta, Posła Sławomira Kowalskiego, Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy oraz członków Zarządu TMZP.

Prowadzona dyskusja obejmowała sprawy bieżące. Te najważniejsze omawiane były z ogromną atencją, a do tych zaliczamy finansowanie naszej placówki. To bardzo ważne spotkanie nie tylko dla samego Muzeum Prasy Śląskiej, ale przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta oraz miłośników muzeum spoza naszego regionu.

Zarząd TMZP jak widać stara się jak może angażując w sprawy Muzeum Prasy Śląskiej szczególne osobistości. Dziękujemy za wsparcie członkom Rady Programowej oraz przedstawicielom władzy.
 W piątek 1 marca 2013 r. odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Zebranie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Prezes TMZP Grzegorz Cempura przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w jego ostatniej, dwuletniej kadencji (zgodnie ze zmianą w statucie TMZP ustanowioną podczas ostatniego
Walnego Zebrania w roku 2011).

Otwórz dokumnet (pdf)

Pracę Zarządu oceniła Komisja Rewizyjna i po krótkim wystąpieniu jej przedstawiciela nastąpiło głosowanie za udzieleniem absolutorium dla jego członków. Zarząd został oceniony pozytywnie i tym samym absolutorium dla dotychczasowego Zarządu zostało udzielone.

W dalszej części zebrania po kilku wypowiedziach oraz krótkiej dyskusji wybrano nowy skład Zarządu TMZP, który wkrótce po tym ukonstytuował się nadając poszczególnym jego członkom odpowiednie funkcje. I tak na nową dluższą, bo czteroletnią, kadencję prezesem został wybrany ponownie Grzegorz Cempura, a wiceprezesem Ireneusz Spyra, sekretarzem zaś Justyna Kitel. W składzie Zarządu pozostali także Aleksander Spyra oraz Piotr Buchta. Tym samym skład Zarządu oraz funkcje poszczególnych jego członków pozostały bez zmian.

W tym samym składzie co dotychczas powołana została także Komisja Rewizyjna,
w której pozostają Beata Cieszewska, Elżbieta Szczęsna oraz Katarzyna Rajczak.

Wejście do galerii
 Jeden z naszych najbardziej charakterystycznych eksponatów został poddany częściowej renowacji. Oryginalna drewniana podstawa ręcznej prasy pochodzącej z połowy XIX w. wykonanej w warsztacie Emila Kahlego została odnowiona. To pierwszy etap przywracania świetności temu eksponatowi. Mechaniczna część sprawnej wciąż prasy zostanie poddana konserwacji już w najbliższym czasie.To obecnie jedyny "mobilny" eksponat naszego muzeum. Zdarza się bowiem, że prasa jest eksponowana także poza nim w ramach promocji naszej placówki czy całego regionu pszczyńskiego. Bywała w wielu miejscach Polski, a także za granicą. Za każdym razem drukowanie na tym zabytkowym urządzeniu przyciąga wielu zainteresowanych dawną techniką drukarską.
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 127 - ZOPUSTY 2013

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 W dniach 8-10 lutego 2013 roku organizowane były Targi Turystyczne INTOUREX.
Ta uznana impreza o zasięgu ponadregionalnym była organizowana w Centrum Targowo - Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Nasz region był tam w tym roku wyjątkowo aktywny. Powiat Pszczyński był regionem partnerskim dla tegorocznej, szóstej już edycji targów INTOUREX.

Podczas trzy dni targowych na stoisku Powiatu Pszczyńskiego były zaprezentowane liczne atrakcje, walory i bogactwo kulturowe naszego regionu.

W sobotę 9 lutego, przy stoisku zaprezentował się także Zespół Regionalny "Pszczyna"
w repertuarze typowo pszczyńskich pieśni, a także tańców.

Wejście do galerii
 30 stycznia 2013 roku w kameralnej scenerii Izby u Telemanna
odbyło się spotkanie zespołów regionalnych "Ćwiklice" i "Pszczyna". Spotkanie zwieńczyło projekt w jakim brały udział oba zespoły. Chodzi oczywiście o grudniowy koncert Pszczyńskiej FOLK reGeneracji LIVE, który zespoły po raz pierwszy miały okazję zobaczyć w całości podczas przygotowanej projekcji nagrań z tego wydarzenia.

Wspomniana projekcja odbyła się dzięki życzliwości Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola oraz dyrektora PCKul'u Michała Czernka.Przy okazji warto przypomnieć, że podczas wspomnianego koncertu Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej otrzymało statuetkę "Pszczyńskiego Wybrańca 2012" Nagrodę Burmistrza przyznawaną w dziedzinie kultury.

Wybraniec

 "Z nowym rokiem nowym krokiem"

- w myśl tego przysłowia zmieniamy w tym roku oblicze biura naszego muzeum.
Z początkiem stycznia 2013 roku udostępniliśmy kącik dla dzieci.Teraz każdy, także najmłodszy odwiedzający nasze muzeum znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.
Zapraszamy w towarzystwie całych rodzin!
 MAMY 100 "LAJKÓW"

Nasz profil na Facebooku zyskuje coraz większą popularność. Potwierdzonych jest ponad 100 nawiązanych kontaktów, dzięki czemu prezentowane przez nas wiadomości docierają do kilku tysięcy użytkowników Facebooka.

Podobnie sytuacja ma się z "funpagem" Muzeum Prasy.

Dziękujemy i prosimy o więcej :D

www.facebook.com/MuzeumPrasy
www.facebook.com/TMZP
 


 

Redaguje Piotr Buchta