Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów w Nowym 2013 Roku

życzy

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej,
Zespół Regionalny "Pszczyna"
oraz Muzeum Prasy Śląskiej

 


Tegoroczne nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury -
"Wybraniec 2012"

otrzymali:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej
- za profesjonalne odrestaurowanie XVIII-wiecznych organów w Izbie u Telemanna,
Szymon Szczepańczyk, Stanisław Janosz oraz Sylwia Plucińska.



Uroczyste wręczenie statuetki "Wybrańca" odbyło się w czwartek 20 grudnia 2012 roku
w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury w ramach koncertu
"Pszczyńska FOLK reGeneracja LIVE ".

Otwórz dokument (pdf)

To ogromne wyróżnienie dla Towarzystwa i wszystkich jego członków.

DZIĘKUJEMY!

Swój wkład w koncert "Pszczyńska FOLK reGeneracja LIVE", który odbył się w sali Pszczyńskiego Centrum Kultury 20 grudnia 2012 roku miał także Zespół Regionalny "Pszczyna".



Było skandalicznie pięknie!!!

Czytaj i oglądaj także na stronach www.pless.pl:

Nagrody rozdane - FILM
Folk LIVE - ZDJĘCIA

 



Oświadczenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej
w sprawie działań prowadzonych w obrębie pszczyńskiego skansenu.

Otwórz dokument (pdf)
 



Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 126 – ZIMA 2012/13

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależniony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 



W czwartek 29 listopada br. odbyła się Andrzejkowa Biesiada Zespołów Folklorystycznych Gminy Pszczyna. Imprezę zorganizowało Pszczyńskie Centrum Kultury. Jak co roku każdy zespół prezentował się w krótkim programie oraz przypominał swoje tegoroczne osiągnięcia.

Zespoły gościły w restauracji "Pod Jemiołą" w Ćwiklicach, a w rolę gospodarzy wcielili się w tym roku członkowie utworzonego niedawno zespołu "Ćwikliczanie".

Zespół Regionalny "Pszczyna" zaprezentował zapomniane już dawno dwa piękne utwory "Drzymieć mi się drzymieć..." oraz "Służył Jura u kocura".

Kierownicy zespołów otrzymali z rąk Burmistrza Dariusza Skrobola pamiątkowe dyplomy, a także podziękowania za wkład artystyczny dla regionu od dyrektora Pszczyńskiego Centrum Kultury Michała Czernka.
 



Aleksander Spyra tegorocznym laureatem Nagrody im. Karola Miarki.

Pozostali laureaci to Róża Bednorz, Henryk Buszko, prof. Jerzy Skubis, o. Eustachy Rakoczy.
Jest to wyróżnienie marszałków województw opolskiego i śląskiego
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.



Miniony wtorek, 23 października był wyjątkowy dla Aleksandra Spyry, najpierw dojazd samochodem do Opola, autostradą, pardone… autostradami, bo najpierw A1, a potem A4, przez największy węzeł drogowy w Polsce, zaparkowanie auta w ciasnych uliczkach starówki miasta, dotarcie do Filharmonii Opolskiej... i najważniejsze - odebranie nagrody, tej najcenniejszej w jego dorobku, im. Karola Miarki.

Leszku jesteś DZIELNY!

Pozostajesz dla nas niedoścignionym wzorem do naśladowania; jesteś jak przewodnik, który pewnie prowadzi po krętych ścieżkach życia; od Ciebie uczymy się miłości do naszej śląskiej ziemi; jesteśmy wdzięczni za to jakim jesteś nie tylko dla nas, ale dla całej społeczności ziemi pszczyńskiej, jesteś jak Karol Miarka!

DZIĘKUJEMY za twoją postawę i GRATULUJEMY wspaniałej nagrody!!!

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Filharmonii Opolskiej w Opolu, a przyznano ją osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach na historycznej ziemi pszczyńskiej wybitnego
działacza narodowego na Górnym Śląsku.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 r. - najpierw przyznawały je władze czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego, a od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego, a później ponownie marszałek woj. opolskiego.

"Bardzo nas cieszy, że mamy tak wspaniałych działaczy społecznych na Śląsku i Opolszczyźnie. Te nagrody to tylko symbol naszego wielkiego dla was podziękowania"
- mówił podczas ceremonii wręczenia marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz, Skarbnik Miasta Pszczyny w latach 2000-2007.

"Dziękujemy wam za to, co przez lata robiliście dla swoich małych ojczyzn i tej większej - Śląska" - dodał marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta.

Aleksander Spyra jest artystą plastykiem, muzykiem; wybitnym i szanowanym na ziemi pszczyńskiej społecznikiem. Jest założycielem Zespołu Regionalnego "Pszczyna" i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, budowniczym pszczyńskiego skansenu oraz założycielem Muzeum Prasy Śląskiej oraz Izby u Telemanna; współtwórcą plenerów malarskich, ludowych "Spotkań pod Brzymem" oraz tych dostojnych "Dialogów Muzyki i Poezji"; autorem wielu wartościowych wydawnictw regionalnych, redaktorem i wydawcą gazet oraz czasopism pszczyńskich w tym "Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego".

Warto wspomnieć, że Aleksander Spyra jest pierwszym przedstawicielem Ziemi Pszczyńskiej, któremu przyznano tę wybitną nagrodę.

Wejście do galerii

W ciągu 30 lat, łącznie z tegorocznymi wyróżnionymi, Nagrodą im. Karola Miarki uhonorowano 119 wybitnych osobistości - ludzi reprezentujących różne profesje, wywodzących się z różnych środowisk - zaangażowanych w działalność kulturalną, naukową i społeczną. Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator i folklorysta Dorota Simonides, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman, demograf prof. Robert Rauziński oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej
tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.

Źródło (Dz. Zach., PAP, inf. własne)
 



"...słuchając muzyki organowej dotykamy nieba"

Tymi słowami prof. Julian Gembalski, członek Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej, komentował swój koncert podczas uroczystości zakończenia renowacji XVIII-wiecznych organów znajdujących się w Izbie u Telemanna w ub. piątek 12 października br.

Muzykę odnowionych organów w cudowny sposób uzupełniał głos sopranistki
Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej, która swoim wystąpieniem uświetniła wraz z
prof. Gembalskim tą wyjątkową uroczystość. Prezentowane utwory Georga Friedricha Händla, Georga Philipa Telemana oraz improwizacja wykonana na odnowionym instrumencie wzbudziły zachwyt publiczności.



Wspomniane organy potocznie nazywane pozytywem zostały wykonane przez rzemieślnika z Jabłonkowa w 1783 roku. Stanowiły one wyposażenie drewnianego kościółka p.w. św. Jadwigi, który spłonął podpalony w pierwszych dniach września 1939 roku przez wkraczających do Pszczyny hitlerowców. Zrządzeniem losu organy ocalały... ale w częściach. Otóż, podczas gruntownego remontu kościółka w 1934 r. organy zostały zdemontowane i zastąpione nowymi. Podczas tych wydarzeń miał miejsce wypadek w którym ucierpiał obecny przy demontażu kościelny, na którego runęła część konstrukcji. Oryginał "poszedł na wieś", a konkretnie do parafii w Studzienicach. Tam jednak organy nigdy nie zostały odbudowane. W częściach przeleżały do 1977 roku, kiedy to ówczesny proboszcz parafii przekazał je Towarzystwu Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Stało się! Dzięki uporowi prezesa TMZP Aleksandra Spyry oraz przy pomocy znawców sztuki budowy organów, XVIII-wieczny pozytyw został odtworzony i umieszczony w urządzanej właśnie "Izbie u Telemanna", która znalazła swoją siedzibę w kamienicy "Pod Okiem Opatrzności" przy ul. Ratuszowej. W tym miejscu stał do roku 1995, kiedy to wyposażenie "Izby u Telemanna" zostało przeniesione do nowej lokalizacji przy Muzeum Prasy Śląskiej usytuowanej w kamieniczce z przełomu XVIII i XIX wieku, gdzie stoi do dziś.

Podczas uroczystości Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz
Starosta Pszczyński Paweł Sadza wręczyli podziękowania osobom najbardziej zaangażowanym w odnowienie tego cennego instrumentu. Okazjonalne dyplomy otrzymał
prof. Julian Gembalski - pomysłodawca projektu i główny jego nadzorca, Aleksander Spyra - założyciel i obecny kustosz naszego muzeum, opiekun organów oraz Grzegorz Cempura - aktualny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Szczególne podziękowania zostały przygotowane również dla pana Jana Gałaszka, głównego konserwatora pszczyńskiego Muzeum Zamkowego, który w szczególny sposób przysłużył się do obecnego wyglądu organów, wykonując złocenia odtworzonych elementów snycerskich.

Nastrój uroczystości był podtrzymywany za sprawą Zespołu Muzycznego "Con Fuoco", który wypełnił czas po oficjalnej części. Zespół wykonał kilka pieśni Wacława z Szamotuł, psalmy Mikołaja Gomółki – renesansowego kompozytora i instrumentalisty, a także motet "Rorate caeli, desuper" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej, nazywanego polskim Händlem. Podobało się!

Uroczystość, zakończyła się nieoficjalną częścią z poczęstunkiem, lampką wina i ciekawymi dyskusjami o muzyce i nie tylko.

Wejście do galerii

Wszystkich miłośników pięknych rzeczy, wrażliwych zwłaszcza na piękno instrumentów zachęcamy do odwiedzenia "Izby u Telemanna", gdzie będzie można podziwiać odrestaurowany pozytyw.
 



Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 125 - KONIEC LATA

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)

W numerze 25 Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego umieszczono dodatek zawierający sprawozdanie z działalności Komitetu ds. obchodów rocznic Powstań Śląskich za lata 2009/2012 oraz innych działań upamiętniających wydarzenia sprzed 90. lat.

Otwórz dokument (pdf)
 



NASZE NOWOŚCI WYDAWNICZE

"PORĘBA z dziejów podpszczyńskiej wsi"

Monografia Poręby, pióra Zygmunta Orlika, autora wielu wydawnictw historycznych o ziemi pszczyńskiej. Publikacja formaty A4, twarda okładka, wiele ilustracji. Cena 30 złotych.
Naprawdę warto kupić!

"SPACEREM PO PSZCZYŃSKICH NEKROPOLIACH"

Mały przewodnik po pszczyńskich cmentarzach i innych miejscach pamięci – łącznie 10 obiektach z opisami. Wymienione są ważniejsze postacie: książąt, duchownych i działaczy spoczywających w Pszczynie. Tekst przewodnika Aleksandra Spyry i Natalii M. Ruman. Wygodny format, mapka nekropolii z usytuowaniem ważniejszych obiektów. Cena 8,40 złotych.
Dla turystów i mieszkańców.

Zapraszamy do Muzeum Prasy Śląskiej!
 



Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem po obejrzeniu najnowszego teledysku grupy Huge ccm nakręconego do utworu "Gorzałka jest dobro". Jednocześnie dementujemy wszelkie pogłoski jakoby to nasze dziołchy broiły w tym wideoklipie. Wsparcia udzieliły jedynie wokalnie podczas nagrywania chórków wykorzystanych przez zespół.

Utwór pochodzi z płyty projektu muzycznego zatytułowanego "Pszczyńska folk reGeneracja" wydanej tego lata przez Pszczyńskie Centrum Kultury pod redakcją Szymona Szczepańczyka. Płyta zawiera 13 ludowych utworów w interpretacji pszczyńskich (i nie tylko) muzyków m.in.
z zespołów Avocado, Flies, North Cape, Szantana czy kabaretowej grupy Łowcy.B.

Teksty utworów zostały zaczerpnięte z repertuaru Zespołu Regionalnego "Pszczyna", a pochodzą ze zbiorów Juliusza Rogera i Jana Kupca, Jana Taciny, Marcina Cieśli i Aleksandra Spyry.

Płyta zawiera bardzo zróżnicowane opracowania muzyczne, począwszy od żywych kawałków
o brzmieniu rockowym, punkowym czy heavymetalowym, a skończywszy na spokojnych balladach śpiewanych a'capella.



Więcej o płycie i zamieszaniu wokół wspomnianego teledysku można znaleźć na wielu stronach internetowych. Linki do kilku z nich poniżej. Nic tak dobrze nie zrobi promocji temu interesującemu przedsięwzięciu jak szeroka dyskusja na jego temat. Rozmawiajmy więc!

http://pszczyna.naszemiasto.pl
http://www.dziennikzachodni.pl
http://www.rozrywka.pless.pl

 



Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 124 - INDUSTRIADA

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 


Industriada 2012

W sobotę 30.06.2012r. również u nas obchodzono
Święto Ślaku Zabytków Techniki czyli INDUSTRIADĘ.

 

W tym roku w programie:

10:00 Otwarcie wystawy Światło ze szlaku
14:00 Warsztaty druku ręcznego, gry i zabawy dla dzieci
16:00 Rozwiązanie konkursu literackiego i fotograficznego
16:30 Występy artystyczne
18:00 Gra miejska "Terenowa Łamigłówka" (przyda się kompas i linijka)
21:00 Kino na bruku
10:00 - 22:00 Zwiedzanie Muzeum Prasy Śląskiej:

- prezentacja elementów renowacji organów – pozytywu z 1783 r. w "Izbie u Telemanna" elementy meblarskie, snycerskie i złocone (wejście o każdej pełnej godzinie z przewodnikiem)
- prezentacja rycin – rysunków technicznych z przełomu XVIII/XIX wieku do budowy młyna wodnego i koła młyńskiego

 

W ramach tegorocznej Industriady przed Muzeum Prasy Śląskiej wystąpił zespół Pless Band. Zgromadzeni mieli okazję nie tylko posłuchać zespołu, ale również potańczyć w rytm granej skocznej muzyki. Pierwszej tańczącej parze zespół wręczył prezent niespodziankę.
 


W niedzielę 20 maja 2012 r. odbyły się XXXVI "Spotkania Pod Brzymem" - przegląd lokalnych zespołów regionalnych ziemi pszczyńskiej oraz kiermasz twórców i rzemieślników ludowych. Prezentacje i występy zespołów odbywały się od godzin południowych do późnego wieczora. Zespoły prezentwały się na dwóch estradach zlokalizowanych w Skansenie oraz na płycie rynku starego miasta.

Gościem specjalnym tegoroczej imprezy był Zespół Folklorystyczny "Górole" z Mostów koło Jabłonkowa w Republice Czeskiej. Ten sympatyczny zespół z Zaolzia składa się głównie z Polaków tam zamieszkujących. Ich żywiołowość i sceniczna swoboda warta jest dodatkowego zainteresowania ich działalnością.
www.gorole.eu

Impreza ma wieloletnie tradycje i organizowana jest rokrocznie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej od 1976 roku. Jak co roku w imprezie udział wzięło kilka tysięcy osób w tym kilkuset członków zespołów ludowych oraz twórców ludowych.

Wejście do galerii

Równoległą imprezą zlokalizowaną na rynku był I Pszczyński Festiwal Chleba i Kołocza organizowany również przy współudziale TMZP. Taka forma prezentowania chleba oraz innych niecodziennych wypieków wyjątkowo przypadła Pszczyniakom do gustu, a nawet do smaku :)
 



NOC MUZEÓW

W sobotę 19 maja 2012 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej było współorganizatorem Nocy Muzeów w Pszczynie. W tym dniu wieczorową porą nasze Muzeum Prasy Śląskiej przyjęło kilkuset gości.

 

 

W godzinach otwarcia zwiedzający mogli m.in.:

- zobaczyć film o patronie Naszego Muzeum Wojciechu Korfantym,
- zajrzeć do Sali u Telemanna gdzie zgromadzono instrumenty dawne, w tym zabytkowy XVII-wieczny pozytyw pochodzący z nieistniejącego pszczyńskiego kościółka pw Św. Jadwigi,
- samodzielnie wytłoczyć pamiątkowy druk na zabytkowej, ponad 150-letniej ręcznej prasie drukarskiej.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy spragnionych nocnych wrażeń muzealników już za rok!
 

W sobotę 14 kwietnia w naszej "Izbie u Telemanna" odbyła się promocja wydanych przez Uniwersytet Warszawski "Utworów zebranych Piotra Wacheniusa".
To już kolejna pozycja poświęcona pszczyńskiemu poecie i poborcy podatków
XVII wieku zbiegła się z 400 rocznicą pobytu Wacheniusa w Pszczynie.
Uczestnicy złożyli kwiaty przy tablicy na rynku, upamiętniającej tę postać.

W programie między innymi:

Prof. Dariusz Rott (Uniwersytet Śląski, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej) omówił badania protestanckiego piśmiennictwa polskiego na Śląsku.

Dr Mariusz Pawelec (Uniwersytet Opolski) przedstawił najnowsze ustalenia biograficzne dotyczące Piotra Wacheniusa.
 

Spotkanie odbyło się pod patronatem Refo500 Europa Środkowa i Wschodnia, Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Komisji Badań Reformacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydawnictwa Sub Lupa.
 




W piątek 13 kwietnia Zespół Regionalny "Pszczyna" uczestniczył
w XIX Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie"
Zespół zaśpiewał arachaiczne teksty z początku XX w. w tym "Drzymie ci sie drzymie" oraz spisany w 1906 roku w Chudowie "Stoi topól u Dunaja".
Przegląd zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu.

Zespół zakwalifikował się do dalszego etapu przeglądu i w poniedziałek 14 maja w Piekarach Śl. zaprezentował się ponownie w tamtejszym Domu Kulury.

Wejście do galerii
 



Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 123 - MOIK 2012

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 



Muzeum w YouTube... krótko i na temat + mała korekta nazwiska nie Głuchta tylko Buchta :)


 



Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"

życzą
Zarząd i Członkowie TMZP


 


W piątek 17 lutego 2012 r. odbyło się posiedzenie Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej. Członkami tego szacownego gremium są profesorowie śląskich uczelni Julian Gembalski, Jan Malicki, Dariusz Rott i Tadeusz Sławek. W spotkaniu uczestniczyła Wiceburmistrz Pszczyny pani Grażyna Goszcz, która podziękowała członkom rady za wspieranie swoim autorytetem działalności naszego muzeum.

Zarząd TMZP zrelacjonował działalność muzeum w minionym roku. Kulminacyjnym punktem spotkania było przedstawienie koncepcji modernizacji Muzeum Prasy Śląskiej, opracowanej przez pszczyńską Fabrykę Pomysłów. Założenia projektowe i zaprezentowane rozwiązania zostały bardzo dobrze odebrane przez zebranych. Podczas dyskusji wspólnie zastanawiano się nad przyszłym wizerunkiem muzeum, nad jego uatrakcyjnieniem i formą prezentowanych eksponatów. Z ogromną troską dyskutowano o możliwościach realizacji tej poważnej inwestycji
i sposobach dofinansowania jej ze środków programów pomocowych oraz instytucji administracji państwowej wspierających działalność kulturalną.

Wejście do galerii

Tuż po spotkaniu członkowie Rady Programowej wraz z Zarządem TMZP wizytowali w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Odwiedziny odbyły się na zaproszenie kierownika pracowni konserwatorskiej muzeum pana Jana Gałaszka, który współpracuje z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Uczestnicy tej niecodziennej wycieczki mieli okazję zobaczyć odrestaurowane, cynowo-ołowiane sarkofagi Promnitzów - książąt pszczyńskich, pochodzące z krypty kościoła p.w. Wszystkich Świętych.

W muzeum podziwiano również wystawę poświęconą drewnianym obiektom sakralnym ziemi pszczyńskiej, prezentowaną w salach na pierwszym piętrze muzeum. Większość eksponatów tej wystawy pochodzi, jak wspominał pan Gałaszek, z drewnianego kościółka p.w. Św. Marcina z Ćwiklic, który obecnie przechodzi gruntowną renowację. Wycieczce zaprezentowano także pracownie konserwatorskie mieszczące się w niedostępnej dla zwiedzających, najwyższej kondygnacji pałacu.

Wydarzenia tego dnia oraz wszelkie wnioski płynące ze spotkania z członkami Rady Programowej będą zapewne konstruktywnie wpływać na dalszą działalność naszego małego muzeum.
 



Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 122 - ZOPUSTY 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 



W sobotę 14 stycznia 2012 roku Zespół Regionalny "Pszczyna" wystąpił dla czeskiej publiczności w ramach organizowanego rokrocznie Valašský'ego Bál'u w Zubří w Republice Czeskiej.
Zespół zaprezentował się w bardzo żywym i efektownym układzie tańców cieszyńskich. Wrażenie widowni było tym większe, że męska część zespołu zwracała uwagę nowymi strojami uszytymi specjalnie na tę okazję.

Strój górali beskidzkich to koszule z prostymi rękawami z białego płótna ozdobione w piękne wzory haftowane krzyżykami na rękawach i rozcięciu pod szyją; czerwone sukienne brucliki (kamizelki bez rękawów); białe nogawice (spodnie) z grubego wołoskiego sukna; grubych, wełnianych kopyc (skarpet) i kierpiec z rzemieniami; na głowę jasny kapelusz z niskim, okrągłym wierzchem, owiniętym sznurkiem (białym i czerwonym), z szerokim rondem.

Organizatorem imprezy był znany Pszczyniakom z letnich "Spotkań pod Brzymem"
Valašský soubor písní a tanců BESKYD.



Bal organizowany był pod hasłem "życie jaskiniowców", a wystrój sali nawiązywał do klimatów epoki przedlodowcowej. Gości rozbawił satyryczny występ zespołu Beskyd, którego członkowie parodiowali tańce jaskiniowców w rytm regionalnej muzyki.
 


Redaguje Piotr Buchta