Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej powstało w 1958 na fali "odwilży" lat 50-tych. Siedziba TMZP mieści się obecnie w uroczej, krytej gontem, kamieniczce z przełomu XVIII i XIX w. W budynku znalazło również swoje miejsce powołane w połowie lat 80-tych Muzeum Prasy Śląskiej oraz działająca przy nim Oficyna Wydawnicza. Muzeum leży na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum posiada niespotykaną nigdzie indziej kolekcją maszyn drukarskich oraz bogate zbiory wydawanej na przestrzeni XX wieku prasy śląskiej.

W latach 70-tych grupa zapaleńców z TMZP na czele z Leszkiem Spyrą urządziła w parku nad Pszczynką, nieopodal dworca PKP, skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Na niewielkim obszarze umieszczono kilkanaście zabytkowych obiektów drewnianych z okolic Pszczyny. Administrowany do niedawna przez TMZP skansen umieszczony został na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

TMZP jest nieprzerwanie od 1990 roku wydawcą Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego. Na początku 2008 roku ukazał się jubileuszowy "100" numer tego zacnego pisma.

Po kilku latach przy muzeum powstała "Izba u Telemanna" - salka muzyki kameralnej wraz z ekspozycją dawnych instrumentów muzycznych. Tutaj co roku odbywają się kameralne imprezy pt. "Dialogi Muzyki i Poezji".
W ramach Towarzystwa działa od 1960 roku znany nie tylko w Polsce Zespół Regionalny "Pszczyna".

Jesteśmy obecni również na Facebook:
www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiPszczynskiej