ZOPUSTY

Okres zimy na wsi pszczyńskiej jest najbogatszy w zwyczaje ludowe. Jest to czas obrzędów wigilijnych, pochodów przebierańców czyli "kolędziorzy". Swoisty wiejski karnawał wypełniony hucznymi zabawami. Żadna wiejska zabawa, zwana "muzyką" nie mogła się odbyć bez dobrej kapeli, którą zapraszano nawet z odległych wiosek. Typowy skład pszczyńskiej kapeli charaktryzuje się przewagą instrumentów dętych. Tworzą ja zwykle dwa klarnety, jedna lub dwie trąbki, skrzypce, kontrabas i duży bęben z czynelami (2 talerze). Z tańców wykonywanych na zabawie można wyróżnić trójwymiarowe ("waloszki", "chodzenie", "wolne"), dwuwymiarowe (polki, "ukłon", "żyd") oraz tańce dwuczęściowe jak "kowol", "trojok", "sądecki", i "patyjok". Urozmaiceniem zopustnych zabaw były korowody przebierańców. Grupy takie złożone z kilku do kilkunastu chłopców, wpadały do izby przerywając zabawę i budząc popłoch wśród dziewcząt. Wprowadzali swój własny program np. "Którędy, którędy, droga do Poręby". Kolędnikom przewodzi "dziod". Z innych jeszcze postaci wymienić można "diobła", "śmierc" lub "śmiercica", chłopca z gwiazdą oraz "kozę" (turonia). Następuje szereg zabaw takich jak "dziod", "masorz", "cygon". Przebierańcy zebrawszy datki zdejmują swoje stroje i włączają się do ogólnej zabawy, która trwa aż do rana.
 
Bóg się nam narodził, radujmy się!
Niech jego światłość dotrze do wszystkich.

Radosnych Świąt!

-życzy Zarząd i Członkowie TMZP -

 UWAGA - NOWA STRONA MUZEUM
Miło nam poinformować, że końcem listopada została udostępniona nowa strona
Muzeum Prasy Śląskiej. Strona znajduję się pod adresem:

www.muzeumprasy.pl

Stronę przygotowała firma Artscape.
Jesteśmy wdzięczni za wykonane dzieło i polecamy innym współpracę z panem Błażejem.
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 121 - Gody 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 W czwartek 24 listopada br. odbyła się XIII Andrzejkowa Biesiada Zespołów Folklorystycznych Gminy Pszczyna. Imprezę zorganizowało Pszczyńskie Centrum Kultury.
Na tej dorocznej gali zostały zaprezentowane osiągnięcia wszystkich zespołów naszego regionu.
Jak przystało na prawdziwą biesiadę była wspaniała atmosfera, tańce, nie tylko ludowe, oraz doskonałe jedzenie przygotowane pod okiem samego mistrza pana Jerzego Michalika. W tym roku nie obyło się bez prawdziwego konkursu… w drużynowym piciu piwa - sponsorem którego był producent Piwa Pszczyńskiego. Każdy zespół otrzymał od Burmistrza Dariusza Skrobola podziękowanie za swoją działalność, a uczestnicy biesiady otrzymali
szklane kufle z pamiątkową inskrypcją.

Wejście do galerii

Podczas tegorocznej imprezy miało miejsce dodatkowo bardzo miłe wydarzenie. Otóż nasza zespołowa koleżanka Justyna Paliszewska została odznaczona medalem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Jesteśmy dumni z tak znakomitej postawy Justyny
i dołączamy się do gratulacji!
 


19 listopada 2011 roku Zespół Regionalny "Pszczyna" uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Śląskiej Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka w Raciborzu.
Organizatorem było Raciborskie Centrum Kultury wraz z
czeską organizacją Středisko volného času z Opavy.

Warto wspomnieć, że nasz zespół na tej imprezie zajął
w swojej kategorii bardzo cenne drugie miejsce.
 


"Nasze Kulinarne Dziedzictwo"
Pod takim hasłem przeprowadzono 12 październia br. w Porębie
V Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych. Konkurs organizowany przez Starostwo Powiatwe w Pszczynie oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ma na celu pielęgnowanie oraz uświadamianie piękna kulinarnych tradycji naszego regionu.

Tegorocznym gościem tej imprezy był Zespół Regionalny "Pszczyna",
który swoimi występami uświetnił imprezę, bawiąc uczestników i gości konkursu.

Wejście do galerii
 


W dniach 7-9 paździenika br. odbywały się w Pszczynie
XXXIV Drużynowe Mistrzostwa Polski w marszach na orientację oraz VI Tropy Żubra.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej wspierało organizację tej ogólnopolskiej imprezy.

Jedną z atrakcji na etapie krajoznawczym Pless TUR było odkrywanie tajemnic Muzeum Prasy Śląskiej oraz miejsc na starówce upamiętniających ważne wydarzenia oraz ludzi związanych
z naszym miastem. W zawodach brało udział blisko 200 osób z całej Polski.

www.tropyzubra.pl
 30 września 2011 w Izbie u Telemanna odbyła się promocja albumu zatytułowanego
"PSZCZYNA I ZIEMIA PSZCZYŃSKA na fotografiach i widokówkach z początku XX w."Album powstał w oparciu o kolekcje archiwalnych fotografii oraz widokówek ze zbiorów
Piotra Siemki oraz Aleksandra Spyry. To wyjątkowa pozycja, którą każdy mieszkaniec Pszczyny powinien wziąć do ręki. Historyczne obrazy miasta i stonowana kolorystyka albumu robi ogromne wrażenie na czytelniku. Znana nam z obecnych czasów Pszczyna będzie się nam wydawała na zdjęciach zupełnie innym miastem.

Doskonałą jakość reprodukowanych obrazów zawdzięczamy pomocy pana Grzegorza Kloca. Album ma piękną oprawę graficzną, którą opracowała Anna Góra-Wojtyła. Wydawcą albumu jest
Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.Album do nabycia w biurze Muzeum Prasy Śląskiej,
w godzinach jego otwarcia.

Wejście do galerii
 


Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 120 - Podzimiec 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 K O M U N I K A T

Muzeum Prasy Śląskiej
począwszy od 7 sierpnia 2011r. otwarte również w niedziele
w godz. od 14.00 do 18.00


Z A P R A S Z A M Y !!!

Informujemy, że niebawem odsłona nowej strony muzeum pod adresem:
www.muzeumprasy.pl
 


Ten sezon artystyczny bez względu na dalsze wydarzenia Zespół Regionalny Pszczyna zaliczy zapewne do bardzo udanych. Początkiem lipca nasz zespół przebywał z rewizytą w słoweńskim miasteczku Bovec, malowniczo położonym w dolinie rzeki Soczy w samym sercu Alp Julijskich.

W dniach 7-9 lipca odbywał się tam 8. Mednarodno Folklorno Srečanje - festiwal podczas którego poza "Pszczyną" wystąpiły KUD Kozara z Bośni i Hercegowiny, zespoły Chino Ermacora Tarcento oraz Santa Gorizia z Włoch, zespół folklorystyczny Krems z Austrii, a także zespoły ze Słowenii - Pevska Skupina Ragle, Folklorna Skupina Ponikva pri Žalcu
oraz lokalna Folklorna Skupina Bovec.Wizyta zespołu połączona była z oficjalną wizytą delegacji miasta Pszczyna, które było reprezentowane przez Burmistrza Dariusza Skrobola oraz przewodniczącego Rady Miejskiej pana Leszka Szczotkę. Występ zespołu uświetnił pokaz umiejętności strzelniczych Pszczyńskiego Bractwa Kurkowego, które salwami z armaty oraz swoich przepięknych flint otwierało każdego dnia festiwalowe występy.

Folklorna Skupina Bovec, na zaproszenie której wizytowaliśmy to przepiękne górskie miasteczko zapewniła poza profesjonalnie przygotowanym festiwalem masę atrakcji. Tym sposobem pszczyńska ekipa miała okazję zwiedzić jedną z największych jaskiń europejskich Postojną Jamę, przejść przez malowniczo położony most Napoleona, zachwycać się urokliwym wodospadem Kozjak czy odbyć wycieczkę do trudno dostępnych źródeł rzeki Soczy.

Zespół Regionalny Pszczyna zaprezentował się w trzech kolejnych dniach festiwalu w podwójnym programie tańców pszczyńskich i cieszyńskich. Występy poza Bovec odbyły się także w sąsiednim miasteczku Kobarid znanym z krwawych walk podczas I wojny światowej.

Żywiołowość naszego zespołu szczególnie odznaczała na tle pozostałych zespołów ze Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Austrii oraz Włoch. Wizyta w Bovec była efektownym dowodem na dobrą kondycję naszego zespołu, który w spektakularny sposób reprezentował nasze miasto w tym przepięknym kraju.

Wejście do galerii

Serdeczne podziękowania należą się Marysi Buchcie, która była inicjatorem kontaktów z tymi przesympatycznymi Słoweńcami. Mamy nadzieję, że ten cenny kontakt będzie kontynuowany.
 


11 czerwca 2011 r.
INDUSTRIADA 2011


W tym dniu byliśmy współgospodarzami organizowanego już po raz drugi Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Tegoroczna edycja prowadzona była pod hasłem "Technika zbliża ludzi". Muzeum Prasy Śląskiej doskonale wpisuje się w to hasło co udowodniono podczas tegorocznych obchodów święta. Udostępniono wiele atrakcji, a dzięki pięknej pogodzie odbyły się wszystkie zaplanowane wydarzenia. Otwarcie imprezy miało miejsce już o godz. 10:00 na rynku, gdzie otwarto plenerową wystawę zatytułowaną "Powrót do przeszłości" prezentującą zdjęcia makro eksponatów autorstwa Agnieszki Janoszki oraz reprodukcje gazet pochodzących ze zbiorów naszego muzeum.

Wejście do galerii

Muzeum udostępnione było dla zwiedzających od godz. 10:00 do godz. 22:30. Największe atrakcje czekały dla przybyłych gości tuż przed budynkiem muzeum, gdzie na głównym deptaku Pszczyny odbywały się warsztaty papieru i druku, czekały stare urządzenia do własnoręcznego drukowania, odbyły się występy artystyczne zespołów regionalnych i cały czas trwał kiermasz wydawnictw Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Popołudniu odbyła sie gra miejska "Powstańcze Tropy" z cennymi nagrodami.

W ramach wydarzeń industriadowych odbyła się promocja tomiku aforyzmów "In Spe - Struktura Chaosu" autorstwa Henryka R. Kotasa. Zwieńczeniem imprezy było kino na bruku. O godz. 22.00 na ul. Piastowskiej tuż przed Muzeum urządzono kino plenerowe, w ramach którego prezentowano 40 minutowy film o patronie muzeum Wojciechu Korfantym.


 


Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 119 - Industriada 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 


Ruszyła strona www.industriada.pl, na której publikowane są szczegóły programu INDUSTRIADY 2011. Wraz z nową stroną ruszył konkurs ZOBOart dla tych, którzy zainspirowani obiektami Szlaku Zabytków Techniki stworzą rzeźbę Zobota - zabytkowego robota w industrialnym stylu. Rzeźbę można wykonać z dowolnych materiałów, samemu lub w grupie składającej się maksymalnie z trzech pełnoletnich osób. Rzeźba musi zawierać się w wymiarach od 20 do 100 cm (długość, szerokość, wysokość). Kiedy rzeźba będzie już gotowa, sfotografowaną pracę należy zgłosić na konkurs poprzez formularz na stronie http://zoboart.industriada.pl/
W zgłoszeniu musi znaleźć się uzasadnienie - opis, który z obiektów szlaku stał się inspiracją do stworzenia Zobota oraz opis materiałów użytych do jego wykonania.


 


W niedzielę 29 maja 2011 r. odbyły się XXXV Spotkania Pod Brzymem.
Tradycyjne święto kultury ludowej w ramach którego prezentowali się ludowi rzemieślnicy oraz odbył się przegląd zespołów folklorystycznych ziemi pszczyńskiej.
Główne wydarzenia imprezy miały miejsce na terenie skansenu "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Zespoły prezentowały się także na pszczyńskim rynku.W sobotę 28 maja odbyły się również
XI Prezentacje Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Mały Brzym"
Ze względu na deszczową aurę zespoły prezentowały się w sali koncertowej PCKul.Tegorocznym gościem specjalnym była Folklorna skupina Bovec z Republiki Słowenii.
Zespół zaprezentował rodzimy folklor z doliny rzeki Soczy w Alpach Julijskich. Występy zespołu mogliśmy obserwować dwukrotnie - w sobotę podczas "Małego Brzymu" oraz w niedzielę na rynku podczas otwarcia festiwalu. Swój program podczas spotkań zaprezentował także Zespół Regionalny "Pszczyna". Już w lipcu nasz zespół będzie prezentował się w Słowenii podczas rewizyty w miasteczku Bovec.
Lista prezentowanych zespołów dostępna w dokumencie poniżej.

Otwórz dokument (pdf)

Głównym organizatorem imprezy było Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

W tym roku imprezę wsparli - Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Alma",
Kompania Piwowarska S.A. oraz producent soków "TYMBARK".


 


6 maja 1945 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw dekret Krajowej Rady Narodowej uchylający ustawę konstytucyjną z 15 lipca 1920 r., zawierającą statut organiczny województwa śląskiego. Członkowie rady, na czele z Bolesławem Bierutem podpisali wyrok na dalszą autonomię Śląska i zaprzepaścili w ten sposób oryginalne na swój czas rozwiązanie ustrojowe autonomicznego województwa śląskiego i zarazem II Rzeczpospolitej.

Przypominamy to wydarzenie w 66. rocznicę tej haniebnej decyzji.


NOC MUZEÓW W PSZCZYNIE
Muzeum Prasy Śląskiej
sobota, 14 maja 2011r., godz. 20.00 - 24.00

Noc Muzeów

W ramach nocy muzeów była prowadzona gra miejska pod nazwą
"Noc Duchów w Pszczynie". Również w naszym muzeum pojawiły się duchy...


W piątek 29 kwietnia br. członkowie TMZP uruchomili stojącą przy ul. Piastowskiej ręczną prasę tzw. złociarkę. Prasa będzie wykorzystywana do organizowanych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Pierwszy raz będzie użyta w najbliższy weekend podczas "Papierowej Majówki".

Zapraszamy wszystkich do czynnego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, którego organizatorami są Plessart, UM Pszczyna, PCKul oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Warsztaty potrwają 3 dni - szczegóły na plakatach.

Aby dowiedzieć się więcej otwórz poniższe linki: Stowarzyszenie Artystyczne "Plessart"
Galeria zdjęć - warsztaty "Papierowa Majówka"

 


Chrystus Zmartwychwstały

Radosnego przeżywania Cudu Wielkiejnocy

życzy wszystkim przyjaciołom i miłośnikom ziemi pszczyńskiej
Zarząd i Członkowie TMZPW sobotę 16 kwietnia pożegnaliśmy zmarłego w środę byłego burmistrza, członka TMZP, naszego serdecznego przyjaciela, Henryka Studzieńskiego. Uroczysta msza żałobna została odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych. Kondukt pogrzebowy w asyście niezliczonej ilości pocztów sztandarowych oraz oficjalnych delegacji przeszedł przed Ratuszem i dalej na cmentarz parafialny Wszystkich Świętych, gdzie pochowano zmarłego.

Otwórz dokument (pdf)15 kwietnia minęła 170. rocznica urodzin Jana Kupca, poety pszczyńskiego,
zaliczanego do trójki największych poetów górnośląskich XIX wieku,
obok Konstantyna Damrota i Norberta Bonczyka.

Z tej okazji w Łące odbyła się m.in. promocja reprintu jedynego drukowanego poematu Jana Kupca pt. "Sejmik w Jassach", który podpisywał jako "Topór z lasów pszczyńskich". Książkę zaprezentował prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego.

"Sejmik w Jassach" po raz pierwszy opublikowany był w odcinkach na łamach "Górnoślązaka"
w roku 1904. Jest to opowieść o tajnym zebraniu polskiej magnaterii dla obalenia konstytucji
3 Maja, która była zamachem na wszechwładzę szlachty. Teraz reprint książki można nabyć
w Muzeum Prasy Śląskiej w cenie 35,- zł. Wydawcą jest TMZP.

 W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się 24 marca br. sesja naukowa uświetniająca 90-rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Sesję uroczyście otworzył Starosta Pszczyński, Paweł Sadza. Wykład zatytułowany "Górny Śląsk w okresie Plebiscytu" wygłosił prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek. Przebieg "III Powstania Śląskiego na ziemi pszczyńskiej" przedstawił dr Marian Małecki.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele władz gminy i powiatu, nauczyciele, bibliotekarze, młodzież pszczyńskich szkół, mieszkańcy powiatu pszczyńskiego zainteresowani tematyką.

Wykładom towarzyszyły dwie interesujące wystawy: "Wojciech Korfanty [nie?] spełnione marzenia" oraz zaprezentowane przez dra Małeckiego pamiątki związane z ziemią pszczyńską i powstaniami śląskimi, wśród nich: autograf Wojciecha Korfantego, odznaczenia powstańcze, naboje, rogatywka.

Spotkanie odbyło się w ramach otrzymanego przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie grantu "Ślubujemy Ci Ojczyzno... powstania śląskie w świadomości mieszkańców ziemi pszczyńskiej" w Programie Rozwoju Bibliotek.

Źródło: M-PBP P-na.Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 118 - Moik 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)MUZEUM PRASY ŚLĄSKIEJ
P O L E C A

Największy wybór wydawnictw o tematyce Ziemi Pszczyńskiej!

Zaktualizowany plik ze spisem wydawnictw dostępny również w zakładce "MUZEUM PRASY".

Otwórz dokument (pdf)

Prowadzimy sprzedaż wysyłkową od 100.00 zł wartości zakupu. Od 10 egzemplarzy wydawnictwa udzielamy rabatu hurtowego w wysokości 10% wartości.

Rekomendacją są nasze wydawnictwa "Kultura ludowa regionu pszczyńskiego" oraz "Śląskie meble ludowe - region pszczyński", które znalazły się w zasobach internetowych "Śląskiej Biblioteki Cyfrowej".Przedsięwzięcia z udziałem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej
w trzecim roku obchodów
90-rocznicy Powstań Górnośląskich i Plebiscytu (1921-2011)

Otwórz dokument (pdf)


W auli pszczyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego
odbyła się w sobotę 5 lutego br. promocja najnowszej książki Haliny Nocoń
zatytułowanej "Internat w Pszczynie i jego wychowankowie 1923-1939".

Była to niezwykła uroczystość na którą przybył jeden z wychowanków tegoż internatu,
pan Andrzej Żółtowski, syn Andrzeja hrabiego Żółtowskiego i księżniczki Wandy Czetwertyńskiej, który tuż przed wybuchem II wojny światowej w ówczesnym pszczyńskim
gimnazjum pisał małą maturę.

Do Pszczyny na promocję książki przybyli także potomkowie innych wychowanków
internatu, którzy w okresie międzywojennym pobierali nauki w Pszczynie.
W dziennikach lekcyjnych z tamtych czasów można odnaleźć takie nazwiska jak
Sapieha, Radziwiłł, Potocki, Zamoyski, Czetwertyński.

Książka Haliny Nocoń to niezwykła opowieść o internacie dla synów arystokratycznych i ziemskich rodzin, napisana z niezwykłą swobodą i pietyzmem zarazem. Zawarte w niej niezwykłe wydarzenia wprawią w zachwyt każdego konesera i miłośnika tamtej epoki. Polecamy!

Jest to kolejna książka wydana w ramach serii "Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej",
której wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Książka do nabycia także w biurze Muzeum Prasy Śląskiej przy ul. Piastowskiej 26 w Pszczynie.

Wejście do galerii
 Pszczyński Niezależny Orędownik Kulturalny
numer 117 - Zopusty 2011

Po kliknięciu w banner proszę czekać na otwarcie dokumentu.
Czas oczekiwania jest uzależnony od typu łącza i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

Otwórz dokument (pdf)
 


W piątek 7 stycznia br. odbyło się Walne Zebranie członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Zebranie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Prezes TMZP Ireneusz Spyra przedstawił raport z działalności Zarządu w jego ostatniej, dwuletniej kadencji.
Pracę Zarządu oceniła Komisja Rewizyjna i po krótkim wystąpieniu jej przedstawiciela nastąpiło głosowanie za udzieleniem absolutorium dla jego członków.
Zarząd został oceniony pozytywnie.

W dalszej części zebrania po krótkiej dyskusji wybrano nowy skład Zarządu TMZP, który wkrótce po tym ukonstytuował się nadając poszczególnym jego członkom odpowiednie funkcje. I tak prezesem został Grzegorz Cempura, a wiceprezesem Ireneusz Spyra, sekretarzem zaś Justyna Kitel. W składzie Zarządu znaleźli się także Aleksander Spyra oraz Piotr Buchta.

Powołano także Komisję Rewizyjną,
którą obecnie tworzą Beata Cieszewska, Elżbieta Szczęsna oraz Katarzyna Rajczak.
Walne Zebranie przyjęło także i zatwierdziło zmiany do Statutu TMZP.

Spotkanie było także okazją żeby podziękować naszej dotychczasowej księgowej pani
Janinie Wolny, która przez wiele lat skrupulatnie prowadziła księgowość Towarzystwa.
Serdeczne podziękowania dla naszej pani Janeczki za ogrom cierpliwości i wyrozumiałości jaką wykazywała względem nas.

Wejście do galerii
 KALENDARZ 2011

Miło nam poinformować, że prace nad jubileuszowym kalendarzem z okazji
"25-lecia Muzeum Prasy Śląskiej" zostały zwieńczone sukcesem i kalendarz z uroczymi zespolankami Zespołu Regionalnego "Pszczyna" pojawił się w sprzedaży.

Kalendarz został wydany w 300 egzemplarzach. Cena jednego ezgemplarza tego artystycznego wydawnictwa to zaledwie 30 zł. Kupując kalendarz wesprzesz działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Pozyskane ze sprzedaży kalendarza środki finansowe zostaną przeznaczone przede wszystkim na konserwację zgromadzonych
w Muzeum Prasy Śląskiej eksponatów - gazet oraz inkunabułów.

Sprzedaż prowadzona jest w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców oraz
w Muzeum Prasy Śląskiej przy ul. Piastowskiej 26. Zamówienia przyjmuje także
Grzegorz Cempura pod nr tel. 668 014 334 lub e-mail: biuro@tmzp.pl.


Na kalendarzu jeszcze dobrze nie wyschła farba, a już o nim głośno. 14 grudnia 2010 r. pojawił się artykuł na jego temat w Dzienniku Zachodnim. Również w kilku innych lokalnych gazetach lub dodatkach pojawiły się artykuły zawierające wybrane zdjęcia z kalendarza.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułów w internetowym wydaniu gazet.

"Śląski kalendarz z gołymi modelkami" Dziennik Zachodni 14.12.2010r.
"Dziołchy zaś się poseblykały" Echo 22.12.2010r.
"Zgrabna noga przy linotypie" Gazeta Wyborcza 02.01.2011r.


Aby przeczytać artykuł należy powyżej kliknąć w jego tytuł.

Kalendarz zaprezentowano również w telewizji - 16 grudnia w głównym wydaniu "Panoramy"
w TVP 2, 28 grudnia w "Aktualnościach" TVP 3 Katowice, a 29 grudnia br. także w ogólnopolskich Wiadomościach TVP 1. Żeby zobaczyć jak wypadły nagrania zapraszamy do przeglądnięcia materiału na stronach TVP.

"Aktualności TVP 3 Katowice" 28.12.2010r.
Informacje na temat kalendarza pojawiły się w 14 min. programu.

"Wiadomości TVP 1" 29.12.2010r.
Informacje na temat kalendarza oraz zespołu pojawiły się w 22 min. programu.
 


Redaguje Piotr Buchta