Aktualności

43. Spotkania Pod Brzymem & Trombitáši Štefánikovci 26 maja 2019

W niedzielę 26 maja br. na terenie pszczyńskiego skansenu odbędzie się już po raz 43. przegląd zespołów ludowych Ziemi Pszczyńskiej. Impreza od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych zespołów tworzących na co dzień w zaciszu swoich rodzinnych miejscowości. To również wydarzenie promujące śląską kulturę i regionalne dziedzictwo, którego powinniśmy czuć się spadkobiercami.

Na skansenie wystąpi jako gość specjalny słowacka kapela Trombitáši Štefánikovci. To wielce utalentowani artyści grający na zapomnianych już instrumentach ludowych takich jak trombity, rogi pasterskie, fujary, gwizdki oraz popularnych także w naszych Beskidach heligonkach, basetlach i skrzypcach. Ubrani w tradycyjne stroje pasterskie tworzą niepowtarzalny klimat swoich występów. Zespół swoim krótkim wystąpieniem oznajmi na trombitach otwarcie tegorocznego przeglądu, a nieco później wystąpi także w pełnym składzie. Kapela na Słowacji notuje coraz większą popularność, która została także zauważona przez telewizję czeską.

Wydarzenie zostanie poprzedzone Mszą Świętą odprawioną w intencji uczestników przeglądu o godz. 12:00 w kościele pw. Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy przemaszerują pochodem do skansenu.

Folkowa wiosna w skansenie zakończy się w tym dniu wspólnym obaleniem moja postawionego 28 kwietnia br.

Miejsce: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Godziny: 14:00 - 18:00

Wstęp: wolny

* * *

Ponadto polecamy uczestnictwo w dniach 30 kwietnia, 7, 14 oraz 21 maja w warsztatach muzycznych organizowanych przez Kapelę Fedaków z Katowic. Warsztaty będą odbywały się w tych dniach w altanie skansenu o godz. 18.00.  Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę udać się do krainy dźwięków niezależnie od wieku i doświadczenia muzycznego.

(pb)

<< Wróć do poprzedniej strony