Aktualności

Promocja tomiku "Kazanie na założenie kościoła ewangelickiego w Golasowicach” 1765r.

W piątek 9 września A.D. MMXVI w Izbie u Telemanna odbyła się promocja kolejnej publikacji z serii „Perły słowa polskiego na ziemi pszczyńskiej”. Tomik zatytułowany „Kazanie na założenie kościoła ewangelickiego w Golasowicach” zawiera oryginalny tekst kazania napisanego w roku 1765 przez pastora-kaznodzieję pszczyńskiej parafii ewangelickiej Zygmunta Bartelmusa. Wydawnictwo ukazało się w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. Tomik opatrzony jest wstępem napisanym przez znanego wszystkim prof. Jana Miodka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spotkanie otworzył przedstawiciel wydawcy Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej – Grzegorz Cempura. Redaktor wydawnictwa Aleksander Spyra wprowadził zgromadzonych gości w atmosferę czasów w których powstało kazanie. W pięknych słowach o pastorze Bartelmusie i spisanym kazaniu opowiedział emerytowany proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pszczynie pastor Jan Badura.

Pan Damian Cieszewski z okazji ukazania się nowego wydawnictwa przekazał na ręce prezesa podziękowanie podpisane przez Starostę Powiatu Pszczyńskiego pana Pawła Sadzę oraz Przewodniczącą Rady Powiatu panią Barbarę Bandołę.

Uroczystość promocji „kazania” została upiększona wzruszającym koncertem w wykonaniu duetu prof. Juliana Gembalskiego – organy oraz wspaniałej sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej. Niebywale silny głos pani profesor katowickiej Akademii Muzycznej oraz brzmienie XVIII-wiecznego pozytywu, z którego profesor Gembalski wydobył pełnię dźwięku poruszył serca wszystkich gości. Wspaniała muzyka najznamienitszych kompozytorów w cudownym wykonaniu niezwykle zgranego duetu. Było pięknie!

Promocja wydawnictwa zbiegła się w czasie z oddaniem do użytku sali ekspozycyjnej muzeum, która od ponad roku była zamknięta z powodu remontu. Podczas tej nieoficjalnej uroczystości słowa podziękowania zostały skierowane do wykonawców remontu, którzy otrzymali z rąk kustosza muzeum - Aleksandra Spyry okolicznościowe egzemplarze „kazania” wykonane w twardych zdobionych oprawach. Podziękowania za włożony trud zostały przekazane przede wszystkim głównemu wykonawcy panu Januszowi Rytowi, który został także naszym darczyńcą, fundując nowoczesne oświetlenie wyremontowanej sali. Słowa uznania zostały także przekazane wykonawcy nowych gablot panu Michałowi Beckowi. Podczas spotkania była okazja do ciekawych rozmów w miłej atmosferze i wciąż grającej w duszy pięknej muzyce barokowych kompozytorów, którą słyszeliśmy wcześniej.

(pb)

<< Wróć do poprzedniej strony