STODOŁY OKTAGONALNE W REGIONIE PSZCZYŃSKIM - promocja książki

Dzisiaj w pszczyńskim skansenie odbyła się promocja nowej publikacji autorstwa Aleksandra Spyry zatytułowanej "STODOŁY OKTAGONALNE W REGIONIE PSZCZYŃSKIM".

Gości przywitała pani dyrektor skansenu Dominika Gonciarz, a książkę zaprezentował Grzegorz Cempura prezes TMZP, które wydało tę pozycję. Pani Magdalena Czarnecka Zastępca Burmistrza Pszczyny wręczyła autorowi list gratulacyjny. Klimat spotkania uzupełniła Pszczyńska Orkiestra Ludowa prowadzona przez Tomasza Marca.

Aleksander Spyra wyróżnił zaś członków zespołu panią Stanisławę Kornecką-Kubską oraz Stanisława Kokota, a pani Dominice przekazał dokumentację chałupy z Grzawy.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zwiedzaniem stodoły ośmiobocznej oraz kuźni, gdzie autor opowiadał o szczegółach konstrukcyjnych tych obiektów. Zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowość konstrukcji ośmiobocznych stodół, które budowane byly w naszym regionie. Wpominał także o trudnościach z jakimi w latach 70-tych napotkali się członkowie TMZP oraz Zespołu Regionalnego "Pszczyna" podczas montażu stodoły w pszczyńskim skansenie. Obiekt pochodzi ze wsi Kryry i już w tamtych czasach był ostatnią tego typu konstrukcją w okolicy, która kwalifikowała się do uratowania.

(pb)

<< Wróć do poprzedniej strony